Facebook Mavi Tik (Doğrulama Rozeti) Nasıl Alınır?

Doğrulanmış rozeti , aramada veya profilde Facebook Sayfasının veya hesabın adının yanında görünür. Facebook’un bir hesabın tanınmış kişiyi, ünlüyü veya global markayı temsil eden gerçek varlık olduğunu onayladığı anlamına gelir.Doğrulanmış rozeti için başvuru gereklilikleri nelerdir?Facebook hesaplarını değerlendirirken, kamu yararına uygun olup olmadıklarını ve doğrulama kriterlerimizi karşılayıp karşılamadıklarını belirlemek için birkaç faktörü göz önünde bulundururuz.Aşağıdaki Facebook hizmet koşullarına ek olarak hesabınızın şu özelliklere sahip olması gerekir:

 • Özgün olmak: Hesabınız gerçek bir kişiyi, tescilli bir işletmeyi veya kuruluşu temsil etmelidir.
 • Benzersiz olmak: Hesabınız, temsil ettiği kişi veya işletmenin benzersiz varlığı olmalıdır. Bir kişi veya işletmenin sadece bir hesabı doğrulanabilir, dile özel hesaplar bu konuda istisnadır. Genel ilgi alanlarına yönelik hesapları doğrulamayız (ör. Yavru Köpekler içeren mizahi görseller).
 • Eksiksiz olmak: Hesabınızın aktif olması ve hakkında kısmı, profil fotoğrafı ve en az bir gönderiye sahip olması gerekir.
 • Dikkate değer olmak: Hesabınız tanınmış, sıkça aratılan bir kişi, marka veya kuruluşu temsil etmelidir. Birden fazla haber kaynağında öne çıkan hesapları inceleriz ve ücretli ya da tanıtım amaçlı içerikleri inceleme kaynağı olarak kullanmayız.

Doğrulama sürecinde yanlış veya yanıltıcı bilgiler sunarsanız, doğrulanmış rozetinizi kaldıracağımızı ve hesabınızı silmeye yönelik başka işlemler yapabileceğimizi aklınızda bulundurun.Hesabınız doğrulanmış rozeti kriterlerini karşılamıyorsa, insanlara gerçek olduğunu bildirmenin başka yolları da vardır. Örneğin; resmi bir internet sitesi, Instagram profili veya Twitter hesabından bir bağlantı kurabilirsiniz.

Doğrulanmış rozetini nasıl talep edebilirim?

Bir iletişim formu doldurarak bir talep gönderebilirsiniz.Hesabınız bir kişiyi temsil ediyorsa, talebinizi onaylamak için bir devlet kurumu tarafından verilmiş fotoğraflı resmi kimliğinizin (ör. pasaport, ehliyet, kimlik kartı) kopyasını göndermeniz gerekir. Hesabınız bir kuruluşu temsil ediyorsa, telefon, elektrik, su veya doğalgaz faturasının, kuruluş belgesinin, şirket ana sözleşmesinin veya vergi muafiyeti belgelerinin bir kopyasını göndermeniz gerekir. Lütfen birkaç cümleyle hesabın neden doğrulanmış rozeti alması gerektiğini de açıklayın ve mesajınıza hesabın saygınlığı göstermeye yardımcı olan alakalı internet adreslerini (URL) ekleyin.Talebinizi değerlendirdiğimizde bir bildirim alacaksınız. Lütfen hesabınız için birden fazla talepte bulunmayın. Reddedilen talepler için 30 gün sonra yeni bir talep gönderebilirsiniz.

Doğrulanmış rozeti satın alabilir miyim?Size doğrulanmış rozeti satmayı teklif eden kimseyle hiçbir zaman etkileşim kurmayın. Doğrulanmış rozetlerini satmıyoruz ve sattığı öğrenilen tüm hesapların rozetleri kaldırılır.Ayrıca, doğrulanmış rozetini hesaplardan kaldırma hakkını yetkimiz dahilinde saklı tutarız.Kolluk kuvvetleri, belediyeler, siyasetçiler ve seçilmiş yetkililer için doğrulanmış rozeti gereklilikleriKolluk kuvvetleri, belediyeler, siyasetçiler ve seçilmiş yetkililer için doğrulanmış Sayfalara yönelik bazı ilave gereklilikler bulunur.Kolluk kuvvetleri:

Belediye:

 • Fiziksel bir konumla karıştırılmaması için Sayfa adının “Belediye” sözcüğünü içermesi gerekir.

Politikacı:

 • Sayfa adı; senatör, temsilci, milletvekili, belediye başkanı gibi bir devlet unvanı veya kısaltma içerebilir.
 • Sayfa adı “Parlamento için”, “[Ülkeniz] için” vb. ifadeler içeremez.
 • Sayfa kategorisinin Politikacı olarak ayarlanması gerekir.

Seçilmiş yetkili:

 • Sayfa adının senatör, temsilci, milletvekili, belediye başkanı gibi bir devlet unvanı veya kısaltma içermesi gerekir.
 • Sayfa kategorisinin Devlet Yetkilisi olarak ayarlanması gerekir.
 • Sayfanın Hakkında kısmında Sayfanın bir devlet kuruluşuna ait olduğunun açıkça ifade edilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir